لغت نامه کامل اینستاگرام و تشریح هر اصطلاح اینستاگرامی

در سال های گذشته با گسترش گوشی های هوشمند و قابلیت دسترسی به اینترنت پرسرعت استفاده از شبکه های اجتماعی تا حدود زیادی افزایش داشته است. و کمتر کسی را میتوان یافت که حداقل در یکی از این شبکه ها فعالیت نداشته باشد. امروزه شبکه های اجتماعی علاوه بر جنبه سرگرمی که دارند نقش بسیار مهمی را نیز در نشر اخبار و حتی فعالیت های تجاری بر عهده دارند. میتوان هر نوع فعالیتی اعم از فروش، تبلیغات، انتشار محتوا و معرفی سایر خدمات را از در این رسانه های جمعی مشاهده نمود. اما آیا مشاهده نمودن این فعالیت ها تنها کاریست که شما در برابر این بازار بزرگ تازه تاسیس میتوانید انجام دهید؟! قطعا پاسخ این سوال خیر است. بهترین گزینه ای که هر شخصی میتواند در برابر این امر اتخاذ کند این است که به این صنعت پرسود ملحق شود. یکی از بهترین، پرطرفدار ترین و روان ترین برنامه هایی که میتوان در موارد مختلف از آن استفاده کرد، اینستاگرام است. یک شبکه اجتماعی پرمخاطب با تعداد زیادی کاربر که کارکرد ساده و روانی نیز دارد. در ادامه این مطلب به صورت حرفه ای به بررسی انواع و جزئیات اصطلاح اینستاگرامی خواهیم پرداخت که میتواند برای هر نوع کاربری مفید باشد.

اینستاگرام یک برنامه بزرگ و فراگیر

برنامه اینستاگرام یک شبکه اجتماعی بر پایه عکس و ویدئو است که برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ راه اندازی شد و پس از مدت کوتاهی به رشد بسیار بالایی دست یافت و تعداد کاربران و طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد. پیشرفت اینستاگرام به حدی چشمگیر بود که مالکان فیسبوک را بر آن وا داشت که با خرید این رقیب عظیم آن را به یک ابزار پیشرفت تبدیل کنند. برنامه اینستاگرام در سال ۲۰۱۲ توسط فیسبوک خریداری شده و همچنان به رشد خود ادامه داد. فیسبوک تغییرات اساسی ای در این برنامه شکل داد که می توان به بهبود رابط کاربری، کاهش حجم نسخه اندروید به میزان زیاد، اضافه کردن قابلیت استوری و قابلیت انتشار ویدئو های بیشتر از یک دقیقه، اشاره نمود.

علاوه بر این انقلاب های بزرگ و همه گیری اینستاگرام مورد اتهام هایی نیز قرار گرفت، مانند ایجاد بستری برای خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه، انتشار پست ها و محتوای تهدید آمیز، ایجاد افسردگی و تشدید اختلالات روانی که البته این ها نتوانستند جلوی پیشرفت این غول شبکه های اجتماعی را بگیرند. حتی کوین سیستروم که یکی از دو بنیانگذار این برنامه است در یکی از مصاحبه های خود عنوان کرده بود که:” این بزرگترین موجودیت در جهان خواهد بود”.

بررسی کلمات و مفاهیم اختصاری و کاربرد هر اصطلاح اینستاگرامی

این شبکه اجتماعی بزرگ و پرکاربرد در زمینه های مختلف در واقع از جزئیات و قسمت های کوچکی ساخته شده اند که توجه به هر کدام از آنها میتواند برای کار کردن با این برنامه بسیار مفید باشند. هر کدام از این اجزا بنا به کارکردی که دارند به وسیله کلمات و مفاهیم اختصاری از سایرین متمایز میشوند که به آنها اصطلاحات اینستاگرامی گفته میشود. در ادامه با این کلمات اینستاگرام بیشتر آشنا خواهیم شد و به معرفی این دایره لغات اینستاگرام خواهیم پرداخت.

فید (Feed): وقتی شما برنامه اینستاگرام را باز میکنید و وارد آن میشوید درواقع وارد فید (Feed) شده اید. فید یا خوراک اولین صفحه ای است که مطالب را برای شما به نمایش درمی آورد.

پیج (Page): پیج یا پروفایل اصطلاح اینستاگرامی است که به اکانت ساخته شده توسط کاربر اشاره دارد. با تپ کردن روی اسم یک کاربر میتوان به پیج آن دسترسی داشت. و در صورتی که به تب اخر برنامه اینستاگرام مراجعه کنید به پروفایل خود دسترسی پیدا میکنید.

بیو (Bio): یک متن معرفی که توسط کاربر تکمیل میگردد و محل قرار گیری آن زیر عکس پروفایل است. رد این متن می توان از ایموجی نیز استفاده نمود و حتی میتوان لینک قرار داد.

عکس پروفایل: این اصطلاح اینستاگرامی معطوف به یک عکس به شکل دایره است که در بالای پروفایل و سمت چپ مکاندهی شده است و جهت معرفی صاحب پروفایل مورد استفاده قرار میگیرد.

پست (Posts): به کلیه عکس ها و ویدئوهای منتشر شده توسط افراد در اینستاگرام پست گفته میشود. شما با رفتن به صفحه پروفایل خود یا سایر افراد مورد نظرتان. می توانید به پست های خودتان یا آن ها دسترسی داشته باشید. البته در مواردی برای دسترسی به پست های دیگران نیاز به تایید و اجازه آن ها دارید که در ادامه توضیح خواهیم داد.

فالو(Follow): به معنی دنبال کردن است، زمانی که شما یک شخص را فالو کنید در واقع اینستاگرام پست ها و استوری های او را به شما نشان میدهد. و شما را در جریان فعالیت های کاربر مورد نظر قرار میدهد.

فالوور (Follower): فالوور یا دنبال کننده اصطلاحی اینستاگرامی است که به کسانی اطلاق میشود که شما را فالو کرده و به دیدن پست ها، استوری هاو فعالیت های شما علاقه دارند.

فالوینگ (Follow Back):  اصطلاح اینستاگرامی به کسانی اطلاق میگردد که شما آن ها را فالو کرده باشید.

فالو بک (Follow Back): زمانی که شخصی شما را فالو کرده باشد اما شما او را فالو نکرده باشید و به پروفایل آن شخص وارد شوید، به جای گزینه فالو، فالو بک به شما نمایش داده خواهد شد که در واقع به معنی دنبال کردن متقابل میباشد.

آنفالو (Unfollow): زمانی که از دنبال کردن شخصی خسته شده اید یا به هر دلیلی دیگر تمایل ندارید که فعالیت های آن شخص را ببینید با مراجعه به پروفایل کربوطه میتوانید شخص را آنفالو کرده و در این حالت دیگر پست ها و فعالیت  های وی برای شما نمایش داده نخواهد شد

کپشن (Caption) : این اصطلاح اینستاگرامی متن و نوشته هایی که در زیر تصاویر و ویدیو ها نوشته می شود و همراه با پست ها منتشر می گردد اطلاق میشود. در واقع کپشن توضیحی برعکس و ویدئوی منتشر شده است و میتواند یک بیت شعر، یک توضیح علمی و یا حتی یک متن طنز باشد.

لایک (Like): به معنی پسندیدن و علاقه داشتن است. وقتی شما از یک پست خوشتان می آید و نظر مثبتی راجع به آن دارید میتوانید با لایک کردن این نظر را ابراز کنید. البته کامنت ها نیز قابلیت لایک شدن را دارند

آنلایک (Unlike): عملی است که باعث میشود لایک کردن شما از بین برود. اگر به هر دلیلی از لایک کردن پشیمان شدید کافی است روی قلب قرمز رنگی که به دلیل لایک در پایین تصویر و متن ظاهر می شود ضربه بزنید.

منشن (Mention): این اصطلاح اینستاگرامی به معنی اشاره کردن میباشد. در این حالت وقتی شما میخواهید در پست یا مطلبی به شخص دیگری اشاره کنید آن شخص را منشن میکنید.

تگ کردن: (Tag) به معنی برچسب زدن میباشد. وقتی شما پستی را منتشر می کنید و آن پست به شخص دیگری مربوط باشد شما میتواند فرد مورد نظر را نیز در پست تگ کنید. همچنین ممکن است افراد دیگری شما را در پست های خود تگ کنند که در آن صورت شما قادر به حذف این برچسب خواهید بود. تفاوت تگ و منشن این است که شما فقط قادرید در پست ها خودتان افراد را تگ کنید اما منشن کردن را میتوان در سایر پست ها انجام داد.

هشتگ (Hashtags): شما به وسیله هشتگ میتوانید مطالبی را که منتشر می کنید برچسب بزنید. و در صورتی که بدنبال مطالبی در زمینه خاصی می گردید به وسیله جست و جوی هشتگ مربوطه آن ها را پیدا کنید. هشتگ ها به جز اینستاگرام در سایر شبکه های اجتماعی نیز کاربرد دارند. برای استفاده از هشتگ کافیست برچسب مورد نظر را بعد از علامت # بنویسید توجه داشته باشید که شما مجاز به استفاده از فضای خالی و فاصله در هشتگ ها نیستید.

استوری:  این اصطلاح اینستاگرامی به پست هایی موقت اتلاق میوند که بعد از مدت ۲۴ ساعت خود به خود حذف می گردند. شما نمیتوانید استوری دیگران را لایک کنید اما امکان ارسال پاسخ به آن وجود دارد. همچنین امکانی وجود دارد که میتوان از تعداد و اسامی کسانی که از استوری شما بازدید کرده اند مطلع شد.

لایو: نوعی ارتباط زنده اینستاگرامی است که شما از طریق آن میتوانید به صورت زنده با فالوور های خود ارتباط برقرار کنید. همچنین ارتباط لایو میتواند دو نفره باشد. و سایرین نیز شاهد آن هستند.

IGTV : به اصطلاح اینستاگرامی ویدئو های بیشتر از یک دقیقه اتلاق میگردد.

استریم: شما در اینستاگرام این قابلیت را دارید که لایو را به صفحه نمایش خود متصل نکنید و به صورت استریمینگ به انتشار لایو از صفحه نمایش خود بپردازید. این قابلیت یکی از گزینه های محبوب گیمر ها و یوتیوبر هاست.

اکسپلور (Explore): این اصطلاح اینستاگرامی قسمتی از برنامه است که در آن به شما پست هایی از سراسر دنیا نشان داده خواهد شد. در اینجا برنامه اینستاگرام با توجه به الگوریتم هایی که دارد، پست هایی که فکر میکند برای شما مناسب است و شما ممکن است از آنها خوشتان بیاید را برای شما در این قسمت به نمایش در می آورد. شما می توانید با حرکت به دومین تب در صفحه اصلی اینستاگرام خود به این بخش دست پیدا کنید.

دایرکت (Direct): به معنی ارسال پیام مستقیم به فرد مورد نظر است. و در واقع نوعی ارسال پست به صورت خصوصی می باشد. شما در دایرکت میتوانید عکس، متن، فایل صوتی، ویدئو و حتی خود پست های اینستاگرامی را به عنوان محتوا برای شخص دیگری ارسال کنید.

آرشیو (Archive): این اصطلاح اینستاگرامی به قابلیتی گفته میشود که در آن شما میتوانید پست های اینستاگرامی خود را دسته بندی نموده و یا حتی از دسترس دیگران خارج کنید به طوری که در پروفایل شما قابل مشاهده نباشند، اما خود شما به آنها دسترسی خواهید داشت.

سیو (Save): امکان ذخیره سازی پست ها در برنامه را می گویند، که البته در اینستاگرام با سایر برنامه های دیگر متفاوت است. در برنامه اینستاگرام شما امکان این که پست ها را روی موبایل خود ذخیره کنید ندارید. درعوض با سیو کردن آن ها میتوانید از طریق پروفایل خود به آن ها دسترسی داشته باشید.

کالکشن (Collection): این اصطلاح اینستاگرامی بیانگر قابلیتی است که شما میتوانید به وسیله آن پست هایی را که ذخیره کرده اید دسته بندی و مرتب کنید.

ریپورت (Report): این اصطلاح اینستاگرامی این امکان را برای شما فراهم میکند که صفحات مربوط به سایر کاربران که محتوای نامناسب و خلاف قوانین اینستاگرام را منتشر میکنند. گزارش کنید. در صورت صحت محتوای گزارش شده. صفحه خاطی مسدود میگردد و مطالب منتشر شده پاک خواهد شد.

پابلیک و پرایویت (Public – Private): این اصطلاحات نشانگر نوع پروفایل یک فرد میباشد، وقتی شما تنظیمات خود را روی پرایوت و یا خصوصی قرار میدهند در واقع امکان بازدید پست ها را  از کسانی که خودتان به آنها مجوز نداده اید می گیرد. و مشاهده پست ها منوط به تایید درخواست از طرف شما میباشد. البته این درخواست برای هر پست تکرار نمیشود. و یکبار تایید کفایت میکند. در مقابل پرایویت، اصطلاح اینستاگرامی پابلیک قرار دارد که در صورت قرار دادن پیج در حالت پابلیک کلیه افراد میتوانند به پیج شما دسترسی داشته باشند.

ریکوئست (Request): این اصطلاح اینستاگرامی که به معنی درخواست است در زمانی کاربرد دارد که شما میخواهید یک پیج پرایوت را دنبال کنید. در آن زمان ریکوئست برای پیج مورد نظر فرستاده میشود و در صورت رضایت شخص. تایید میگردد.

کانفرم کردن (Confirm): یک اصطلاح اینستاگرامی به معنی تایید است. وقتی پیج شما پرایوت است و کسی برای شما پیامی ارسال می کند شما با کانفرم کردن میتوانید این اجازه دسترسی را به او بدهید.

میوت (Mute): این اصطلاح اینستاگرامی زمانی استفاده میشود که شما از فعالیت یکی از کاربران ناراضی و خسته اید، یا حتی علاقه مند به فعالیت های او نیستید. در اینصورت با فعال کردن این گزینه دیگر اینستاگرام در مورد فعالیت ها، پست ها، استوری ها و پیام های او چیزی نمیگوید.

بیزینس پروفایل (Business Profile): به صفحاتی گفته میشود که جهت موارد تجاری ایجاد میشوند. این صفحات قابلیت های کنترلی بیشتری را به مالک صفحه میدهند میتواند برای استفاده در موارد تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

ایمپرشن (Impression): تعداد کل بازدید های اینستاگرامی که از یک پست شما انجام گرفته است. ممکن است یک پست چند بار توسط یک نفر مورد بازدید قرار بگیرد و یا شخصی دوباره به پیج شما مراجعه کند.

اینگیجمنت (Engagement): یا درگیری میزان کل اکشن های انجام گرفته توسط یک پست را نشان میدهد که برابر حاصل جمع تعداد بازدید، تعداد لایک، تعداد کامنت ،تعداد بازنشر ها و تعداد ذخیره کنندگان یک پست میباشد. در واقع بیان میکند که این پست تا چه اندازه موفق بوده و توجهات را به خود جلب کرده است.

ریچ (Reach): این اصطلاح اینستاگرامی به تعداد اکانت هایی اشاره میکند که از پست شما بازدید نموده اند اما در اینجا اکانت های یکسان حذف میگردند. و مراجعات چند باره یک اکانت به پست شما فقط یک بار محاسبه میشود.

پروفایل ویزیت: این اصلاح اینستاگرامی مشخص کننده تعداد دفعاتی است که پروفایل شما مورد بازدید قرار گرفته است. لازم به ذکر است بازدید های تکراری نیز در این قسمت شمارش میگردد.

وب سایت کلیک (Website Clicks): در صورتی که شما از لینک های وبسایت در پست های پیج خود استفاده میکنید این ویژگی مفید میتواند به شما اطلاع دهد که چند بار روی لینک های وبسایت شما کلیک شده است.

 

اصطلاحات کلی و اساسی اینستاگرامی ذکر شده نشان دهنده بزرگ بودن و کارایی بالای این برنامه است. امیدواریم که کلمات و مفاهیم اختصاری ذکر شده در بالا نتوانسته باشد دایره لغات اینستاگرام شما را گسترده نموده و از این مطلب استفاده کافی را ببرید.

شما میتوانید با ورود به برنامه اینستاگرام چه به عنوان یک کاربر ساده و چه به عنوان یک کارفرما، از مزایای بیشمار آن استفاده کنید. البته باید در نظر داشته باشید که درگیر ویژگی های منفی آن نشوید. و یک توصیه دوستانه و البته مهم را به یاد داشته باشید که تصاویری که خیلی از افراد از زندگی خود در اینجا منتشر میکنند تغییر یافته حقیقت اصلی زندگی آنان است.

 

بخوانید :

وظایف ادمین اینستاگرام چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top
پشتیبانی آکادمی رشد مالی
مبینا سعادت

سلام، مبینا سعادت هستم.

به شما کمک می‌کنم که متناسب با تجربه و نیاز خود کارگاه مناسب را انتخاب کنید.

خوشحال میشم که در واتس اپ پاسخگوی شما باشم.

0910-8458573